żółw słoniowy

Żółw słoniowy – występowanie, rozmnażanie, tryb życia, hodowla


Do jednych z największych żółwi na świecie zalicza się żółw słoniowy. Już sama nazwa wskazuje, że mamy do czynienia z żółwiem, który może dorastać do naprawdę dużych rozmiarów. Żółw ten morze dorastać aż do 150 centymetrów długości. Na chwilę obecną podaje się, że największy żółw słoniowy, który został znaleziony miał długość prawie trzech metrów, a jego waga wynosiła tysiąc kilogramów. Za duże uważane są już te żółwie, których waga jest większa niż dwieście kilogramów, zaś wysokość waha się w granicach jednego metra. Warto zauważyć, że w przypadku tego żółwia to samce są większe niż samice.

Górna część skorupy tego żółwia jest niezwykle duża. Karapaks jest w przypadku tych żółwi bardzo wypukły i spadzisty. Jego zewnętrzna część pokryta jest niezwykle dużymi oraz bardzo gładkimi tarczkami rogowymi. Nie ma u żółwi słoniowych tarczek karkowych. Żółwie słoniowe cechują się głową małych rozmiarów, która osadzona jest na niezwykle długiej szyi. W celu ochrony szyja osłonięta jest dodatkową warstwą skóry. Żółwie te cechują się bardzo grubymi, masywnymi nogami, które kształtem zdają się przypominać nogi, które dostrzeżemy u słonia. Palce, które kończą nogi zakończone są wielkimi pazurami. Tak jak wszystkie pozostałe gatunki żółwi tak też i żółwie słoniowe nie mają zębów. Ich funkcję spełniają specjalne listwy rogowe, które są niesamowicie ostre. Żółwie te są niezwykle powolne.Występowanie żółwia słoniowego

Żółwie te można spotkać na Wyspach Galapagos. Warto zauważyć, że na każdej z wysp spotkamy żółwie słoniowe, które nieznacznie różnią się między sobą. Różnice te dotyczą kształtu oraz rozmiarów skorupy. Różnice w rozmiarach pancerza przekładają się na różny sposób odżywiania. Niektóre żółwie żywią się jedynie nisko rosnącymi trawami. U innych pancerz pozwala na niezwykle dalekie wyciąganie szyi, co pozwala na podskubywanie liści także z wyższych krzewów. Na tej podstawie wyodrębniono kilkanaście podgatunków żółwi słoniowych. Wiele z opisanych podgatunków żółwia słoniowego niestety wymarło. Niektórzy biolodzy podejmują próby przywrócenia wymarłych podgatunków co jednak nie jest zadaniem łatwym. Żółwie słoniowe należą do zwierząt lądowych. Jednak bardzo chętnie udają się do płytkich wód. Chętnie zapuszczają się na tereny, których podłoże jest wybitnie wilgotne. Nie ma dla nich znaczenia czy są to tereny nizinne, czy też takie, które leżą troszkę wyżej.

żółw słoniowy
Żółw słoniowy – zdjęcie znalezione na Ytimg.com

Żółw słoniowy – rozmnażanie

Uważa się, że dojrzałość seksualną żółwie słoniowe osiągają mniej więcej po przeżyciu lat czterdziestu. Sezon godowy żółwi przypada na okres między listopadem a kwietniem. Na Wyspach Galapagos na okres ten przypada koniec pory gorącej. Samice jaja składają w miejscach suchych, piaszczystych oraz bardzo dobrze nasłonecznionych. Samica składa na ogół maksymalnie szesnaście jaj. Samica nie wysiaduje jaj, ale zakopuje je piachem i zostawia same. Młode wykluwają się mniej więcej po upływie stu trzydziestu dni.

Tryb życia żółwi słoniowych

Żółwie słoniowe należą do żółwi niezwykle spokojnych w zachowaniu. Ich życie jest zdecydowanie leniwe. O poranku chętnie układają się na słońcu co ma sprzyjać podniesieniu temperatury ich ciała. Resztę dnia spędzają na ogół na żerowaniu. W największy upał żółwie te szukają schronienia pod cieniami drzew czy innych krzewów. Popołudnie mija im na szukaniu miejsca, które będzie odpowiednie do spędzenia nocy. Bardzo często zdarza się, że zasypiają zanurzone częściowo w wodzie czy też błocie. Uważa się, że pomaga im to dłużej utrzymać wysoką temperaturę ciała.Żółwie słoniowe – pożywienie

Pożywienie żółwi słoniowych stanowi pokarm roślinny. Żółwie te żywią się niemalże wszystkimi gatunkami roślin oraz owoców. Bardzo chętnie sięgają także po kaktusy. Jeśli nie ma już nic innego chętnie zje nawet dość cierpkie jagody oraz porosty. Kiedy pora deszczowa dobiega końca udają się na tereny, które porośnięte są świeżą trawą. Zdaje się, że ten rodzaj pokarmu odpowiada im najbardziej. W okresie pory suchej wybierają zbocza gór, na których zdecydowanie dłużej utrzymuje się wilgoć i dużo dłużej utrzymuje się świeża trawa. Żółwie słoniowe pochłaniają ogromne ilości wody. Co ciekawe mogą jednak bez wody przeżyć naprawdę bardzo długi czas. Również bez pokarmu mogą żyć niezwykle długo.

żółwie słoniowe
Żółwie słoniowe – zdjęcie znalezione na Wikimedia.org

Zagrożenia żółwia słoniowego

Żółwie słoniowe zagrożone są wyginięciem. Zmniejszeniu ich liczebności przyczyniły się bez wątpienia hiszpańskie ekspedycje, które rozpoczęły się tutaj już w XVI wieku. Żółwie te stanowiły wtedy doskonałe źródło świetnego mięsa. Na statki zabierano ogromne ilości żółwi, które były następnie stopniowo zabijanie i zjadane. Taki zapas żółwi starczał na całkiem długi czas. Obecnie nastąpiło zmniejszenie prześladowań żółwi słoniowych. Żółwie te są ciągle zabijane przez kłusowników jednak już w zdecydowanie mniejszej ilości.

Hodowla żółwi słoniowych

Żółwie słoniowe nie nadają się do hodowli w warunkach domowych. Są to żółwie, które osiągają bowiem zbyt duże rozmiary aby można było zapewnić im godziwe warunki życia. Z pewnością nie brakuje jednak osób, które przemycają młode żółwie słoniowe i oferują ich sprzedać nie znającym się na żółwiach ludziom.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *