żółw stepowy

Żółw stepowy – poradnik, informacje, hodowla w domu


Jednym z powszechniej dostępnych gatunków żółwi jest żółw stepowy. Należy on do tych żółwi, które najczęściej hodowane są w naszych domach. Żółwie stepowe cechują się skorupą w kształcie owalnym. Skorupa ma barwę jasnooliwkową. Wyraźnie jednak widoczne są ciemne plamy, które obecne są na każdej tarczce skorupy. U żółwi należących do tego gatunki łapy mają dość ciemny kolor. Czasami mogą jednak przybierać barwę żółtawą. Cechą charakterystyczną żółwi należących do tego gatunku jest występowanie czterech pazurów na wszystkich czterech kończynach. Dorosłe żółwie z gatunku żółwia stepowego osiągają rozmiar od piętnastu do dwudziestu trzech centymetrów. Na uwagę zasługuje fakt, że to samice są na ogół nieco większe niż przedstawiciele płci męskiej.

żółwie stepowe
Żółwie stepowe – zdjęcie znalezione na Wikipedia.org

Środowisko życia żółwia stepowego

W naturalnym środowisku żółwie stepowe można spotkać na stepowych terenach położonych w środkowej części Azji. Żółwie należące do tego gatunku preferują jałowe, suche i porośnięte trawą tereny. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że w norach, w których spędzają noce oraz porę zimową panują raczej wilgotne warunki i niezwykle wysoka wilgotność powietrza.Żółw stepowy – żywienie

Jeszcze do niedawna uważano, że żółwie stepowe są zwierzętami wszystkożernymi, które preferują pokarm roślinny. Najnowsze badania pokazują, że zwierzęta te to typowi roślinożercy. Co ciekawe zwierzęta te unikają obecności trawy w swojej diecie. W przypadku żółwi żyjących w naturalnym środowisku pożywienie jest niezwykle bogate w błonnik. Występuje w nim natomiast niedobór białka. Warto zauważyć, że w przypadku żółwi dieta zmienia się wraz z porami roku. Wiąże się to oczywiście z dostępnością określonych gatunków roślin, które nie o każdej porze roku są w takiej fazie wzrostu, że mogą zostać zjedzone przez żółwia. Pojawia się jednak pytanie czym karmić żółwia hodowanego w domu? Żółwiowi stepowemu w warunkach domowych możemy z powodzeniem podawać następujące produkty: sałata, jabłko, marchewka, mniszek lekarski, ogórek, jajka, starta na tarce marchewka. Hodując żółwia trzeba pamiętać także o tym aby miał on zapewniony stały dostęp do wody pitnej. Koniecznie trzeba pilnować żeby woda ta była czysta. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest wymieniać ją codziennie.

żółw stepowy
Żółw stepowy – zdjęcie znalezione na Wikipedia.org

Żółwie stepowe i ich tryb życia

Żółwie należą do zwierząt, które najbardziej aktywne są wiosną. To bowiem wiosna dla żółwi okresem kiedy rozpoczyna się poszukiwanie partnera lub partnerki. W okresie letnim żółwie będące przedstawicielami gatunku żółwia stepowego zapadają w tak zwaną estywację, która najczęściej przechodzi płynnie w sen zimowy, który pojawia się wraz z pierwszymi dniami jesieni.

Żółw stepowy hodowla w domu

Decydując się na hodowlę żółwia w domu musimy zapewnić mu odpowiednie warunki życia. Żółwie hoduje się na ogół w specjalnych terrariach. Terrarium przeznaczone dla dorosłego żółwia powinno mieć wymiary 150x60x50. W takich warunkach żółw będzie mógł spokojnie się obracać. Bardzo ważne jest aby terrarium miało zapewnioną dobrą wentylację i stały dostęp świeżego powietrza.

żółw stepowy hodowla w domu
Żółw stepowy hodowla w domu – zdjęcie z Wikipedia.org

We wnętrzu terrarium umieszcza się piasek, żwir oraz kamienie, które tworzą podłoże. Najkorzystniej jest usypać co najmniej dziesięciocentymetrową warstwę podłoża. Dzięki temu żółw będzie się czuł komfortowo. Warto tak urządzić terrarium aby żółw mógł wykopać sobie niewielką norkę. Będzie to wyjście naprzeciw naturalnym zwyczajom żółwi tych gatunków. W terrarium koniecznie musi się znaleźć także naczynie ze świeżą, regularnie wymienianą wodą. Kupując żółwia trzeba zadbać także o zakup specjalnej lampy, która zapewni żółwiowi ciepło. Lekarze weterynarii oraz doświadczeni hodowcy żółwi polecają lampy z ultrafioletem typu B.Żółw stepowy pielęgnacja

Żółw jest zwierzęciem, które wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy mu codziennie smarować skorupę. Do tego celu możemy użyć wazeliny lub zwykłego kremu do rąk. Zabiegi te mają na celu zwiększenie elastyczności skorupy oraz zapobieganie powstawaniu różnego rodzaju pęknięć. Bardzo ważne jest także dbanie o to aby nasz żółw regularnie i systematycznie ścierał sobie pazury. W tym celu w terrarium należy umieścić przynajmniej jeden płaski kamień. Jeśli jednak mimo to pazury żółwia staną się zbyt długie należy udać się do weterynarza, który sam usunie przerośnięte pazury.

Hodując żółwia należy także pamiętać o kąpielach naszego zwierzaka. Kąpiele powinny odbywać się co kilka dni w okresie letnim. Zimą wystarczy jeśli żółwia wykąpiemy raz na dwa tygodnie. Woda, w której kąpiemy żółwia nie może mieć temperatury przekraczającej trzydzieści pięć stopni Celsjusza. Żółw powinien pozostać w wodzie nie dłużej niż dwadzieścia minut. Kąpiel trwająca między dziesięć a dwadzieścia minut jest najbardziej optymalna. Kąpiele mają na celu wypróżnienie żółwia oraz uzupełnienie brakującej w organizmie wody.

żółwie stepowe
Żółwie stepowe – zdjęcie znalezione na Wikipedia.org

Choroby żółwi stepowych

Żółwie mogą zapadać na rozmaite choroby. Bardzo ważna jest więc umiejętność dostrzeżenia, że z naszym żółwiem dzieje się coś niedobrego. W przypadku wszystkich nieprawidłowości należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu tego typu zwierząt.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *