żółw lamparci

Żółw lamparci – poradnik, zdjęcia, jak wyglądają żółwie lamparcie?


Do jednych z najpiękniejszych gatunków żółwi zalicza się żółw lamparci, który wyróżnia się pięknie ubarwionych i dość niespecyficznie wysklepionym pancerzem. Pancerz tego żółwia wysklepiony jest bardzo mocno do góry. Pancerz ma kolor żółty lub kremowy, ale na jego tle obecne są czarne plamy. W niektórych przypadkach plamy te mogą zlewać się wręcz w pasy. Właśnie z takiego a nie innego wyglądu skorupy wzięła się nazwa tego gatunku żółwia. Wraz z upływem lat barwy na skorupie stają się coraz bledsze. Takie ubarwienie przydaje się żółwiowi w jego naturalnym środowisku życia. Z takim kolorem skorupy jest on właściwie niewidoczny w wysokich trawach jakie obecne są na sawannie, na której żyje.

żółwie lamparcie
Żółw lamparcie – zdjęcie ze strony biolib.cz

Środowisko życia żółwi lamparci

W środowisku naturalnym żółwie należące do tego gatunku można spotkać w południowo – wschodniej oraz w zachodniej części kontynentu Afrykańskiego. Żyje między innymi w takich krajach jak Uganda, Etiopia, Somalia oraz Sudan. W środowisku naturalnym żółw ten żyje na terenach niezwykle suchych, które porośnięte są roślinnością krzaczastą oraz trawami, które najczęściej są wyschnięte. Najłatwiej natknąć się na ten gatunek żółwia na terenie sawann oraz stepów.Tryb życia żółwia lamparci

Żółw lamparci jest niezwykle aktywny w ciągu dnia. Większość dnia poświęca jednak na żerowanie. Tak duża ilość czasu poświęcana na jedzenie wynika w przypadku tego żółwia z dwóch rzeczy. Przede wszystkim jest to żółw dość sporych rozmiarów co przekłada się na dużą ilość pokarmu, którą musi wchłonąć. Pokarm, który jednak spożywa jest na ogół mało kaloryczny i aby organizm żółwia poczuł, że w ogóle coś jadł musi tego pokarmy wchłonąć bardzo duże ilości. Żółw lamparci należy do samotników. Z pewnością nie lubi towarzystwa.

Rozmnażanie żółwi

Samica żółwia lamparciego składa na ogół od ośmiu do dwunastu jaj. Bardzo rzadko spotyka się przypadki aby jednorazowo samica złożyła więcej niż trzydzieści jaj. Młode żółwie wykluwają się mniej więcej po czterech, czasem po pięciu miesiącach. Żółw lamparci, który żyje miesiąc wierzy jedynie pięć centymetrów, a jego waga nie przekracza dwudziestu gramów. Trudno sobie więc wyobrazić, że w okresie dorosłym żółwie te są takie duże. Dorosły żółw lamparci może bowiem dorastać nawet do sześćdziesięciu centymetrów długości, a jego waga może przekroczyć nawet trzydzieści pięć kilogramów. Obecnie jednak takie gigantyczne osobniki spotyka się bardzo rzadko. W warunkach sztucznych żółw ten nie osiąga takich rozmiarów. Dojrzałość płciową żółwie lamparcie osiągają mniej więcej po dwunastu latach życia.

żółwie lamparcie
Żółwie lamparcie – zdjęcie znalezione na Wikimedia.org

Dieta dla żółwia

W środowisku naturalnym żółw lamparci żywi się przede wszystkim trawą, kaktusami oraz wszystkimi częściami roślin, do których jest w stanie dosięgnąć. Jeśli natrafi na opadłe z drzew owoce czy rozmaite nasiona bardzo chętnie po nie sięga.

Jakie terrarium dla żółwi?

Decydując się na hodowlę tego żółwia w warunkach domowych trzeba mu zapewnić terrarium odpowiednich rozmiarów. W przypadku dorosłego żółwia najbardziej optymalny rozmiar to 2,5×2 metry. W przypadku młodych osobników możemy poprzestać na terrarium o wielkości 120×60 centymetrów. Warto jednak pamiętać aby w okresie letnim przygotować dla żółwia stosowny wybieg na dworze. Gatunek żółwia lamparciego nie nadaje się bowiem do nieustannego przebywania w ciasnym terrarium (nawet jeśli kupimy olbrzymie dla tego żółwia zawsze będzie za małe). Terrarium musi być także odpowiednio oświetlone. Koniecznie trzeba się zaopatrzyć w lampę emitująca promienie UV. W terrarium warto umieścić także fragmenty kory czy zwieszające się trawy. Żółwie stepowe lubią się bowiem skrywać pod takimi właśnie elementami. Nie musimy natomiast zapewniać miejsca do kopania nory – żółwie te nie mają takich zwyczajów.Żółw lamparci – żywienie

Hodując żółwia lamparciego trzeba bardzo pilnować diety. Nie nadaje się dla niego pokarm, który podawany jest innym gatunkom żółwi. Nie wolno więc żółwia lamparciego karmić sałatą, natką pietruszki. W sezonie wiosenno – letnim można sięgać jedynie po mniszek lekarski. Najlepiej żółwia lamparciego karmić jedynie trawą oraz sianem. Jeśli zastosujemy niewłaściwą dietę na pancerzu żółwia mogą pojawić się charakterystyczne piramidki, które świadczą o tym, że nasz żółw dopomina się o zmianę diety. Żółwie lamparcie są niezwykle wrażliwe. W warunkach domowych na ogół żyją dość krótko. Spowodowane to jest właśnie nieodpowiednim pokarmem, który osłabia organizm żółwia i prowadzi do szybkiej śmierci zwierzęcia. Koniecznie trzeba także pamiętać o tym aby żółw miał stały dostęp do wody. Żółwie lamparcie są żółwiami, które pochłaniają ogromne wręcz ilości wody. Woda, którą wstawiamy do terrarium zawsze musi być czysta. Najbezpieczniej będzie wymieniać ją codziennie. W duże upały możemy zmieniać wodę nawet dwa razy na dzień.

żółw lamparcie
Mały żółwik – zdjęcie znalezione na stronie Wikimedia.org

Pielęgnacja pazurów

Żółw stepowy, tak jak pozostałe żółwie, musi sobie ścierać pazurki. W tym celu w terrarium umieszczamy kilka kamieni. Jeśli taki zabieg nie odniesie skutku musimy udać się do weterynarza, który skróci pazury. Zbyt długie, pozakręcane paznokcie powodują ból oraz utrudniają zwierzęciu poruszanie się.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *