żółw grecki

Żółw grecki – poradnik, cena, rozmnażanie, pielęgnacja, pożywienie


Wśród żółwi lądowych występuje rodzaj Testudo, którego przedstawicielem jest żółw grecki (Testudo hermanni). Żółw grecki osiąga wielkość do 20 centymetrów długości. Zamieszkuje suche i silnie nasłonecznione, a przy tym kamieniste tereny okolic Morza Śródziemnego. Możemy więc go spotkać we Włoszech, Grecji, Turcji, Bułgarii, Hiszpanii, południowej Francji i krajach byłej Jugosławii. Żółw grecki żywi się przede wszystkim owocami, liśćmi i gnijącymi częściami roślin. Prowadzi nocny tryb życia. Żółw grecki cena? Od prywatnego hodowcy można kupić za około 250 zł, a w sklepie zoologicznym ponad 500 zł.

żółw grecki cena
Żółw grecki cena – zdjęcie znalezione na stronie Wikimedia.org

Żółw grecki – wygląd

Żółwie greckie charakteryzuje wysoko wysklepiony i kopulasty pancerz, który ozdobiony jest czarno-żółtym deseniem. Możemy także spotkać żółwie, których pancerz jest w jednolitej oliwkowej lub żółtej barwie. U dorosłych osobników tarcze kręgowe są bardzo wyraźnie uwypuklone i praktycznie kwadratowe. Nogi żółwia greckiego pokrywa twarda łuska, w razie niebezpieczeństwa te pokryte łuską nogi służą do przykrycia otworów w pancerzu. Tylne nogi wyposażone są w cztery pazury, przednie posiadają ich pięć. Samice żółwia greckiego są większe od samców, osiągają wielkość do 30 centymetrów, samce maksymalnie 25 cm. Zarówno u samic, jak i u samców występuje podzielona tarczka nadogonowa, a ogon zakończony jest kolcem. Ogon samic jest znacznie dłuższy niż ogon samców.Odpowiednie warunki hodowli

Żółw grecki jest bardzo chętnie hodowanym gatunkiem żółwia. Przed jego zakupem musimy mu przygotować odpowiednie terrarium. Minimalne rozmiary terrarium dla naszego żółwia to 120/70/50 cm, zalecane jest jednak terrarium, którego długość równa jest ośmiokrotnej długości pancerza żółwia i o szerokości, która odpowiada czterokrotnej długości jego pancerza. Wewnątrz terrarium powinna panować temperatura co najmniej 25 stopni. Terrarium powinno być wykonane z materiału odpornego na wilgoć i łatwego w utrzymaniu czystości. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni żółw grecki może przebywać na świeżym powietrzu.

żółw grecki
Żółw grecki – zdjęcie znalezione na stronie Anfibierettili.it

Podłoże, którym wypełnimy terrarium powinno choć w minimalnym stopniu przypominać warunki naturalne, w których nasz żółw żyje. Dlatego dobrym podłożem jest kawałek darni, którą należy systematycznie podlewać. W terrarium koniecznie musimy umieścić pojemnik z wodą, którą systematycznie, przynajmniej raz dziennie, wymieniamy na świeżą. Koniecznym elementem wyposażenia terrarium jest pojemnik, w którym będziemy podawać pożywienie. Zarówno pojemnik na karmę, jak i na wodę powinny być stabilne i na tyle ciężkie, aby zwierzęta ich nie przewracały. Zadbajmy także o umieszczenie w terrarium płaskich kamieni, na których nasz żółw będzie ścierał pazury. Jak większość żółwi, także żółw grecki lubi kryjówki, zadbajmy więc o taki schowek.

Terrarium powinniśmy oświetlać przez dwanaście godzin. Koniecznym wyposażeniem terrarium jest też świetlówka, która emituje promieniowanie UVB i UVA. Promienie UVB są konieczne do syntezy witaminy D 3. Terrarium powinno być również podzielone na dwie strefy:suchą i gorącą oraz na wilgotną i chłodną. Część chłodna i wilgotna posłuży żółwiom jako strefa wypoczynkowa, w części suchej i gorącej będą mogły się wygrzewać. Pomiędzy poszczególnymi częściami terrarium nie mogą być zbyt duże różnice, aby nasze żółwie nie przeziębiły się.Żółwie greckie – odżywianie

Żółwie greckie są żółwiami roślinożernymi. Dlatego ich dieta powinna się składać z ziół, chwastów i roślin łąkowych. Możemy więc karmić żółwia białą i czerwoną koniczyną, babką lancetowatą, młodymi listkami pokrzyw. Od czasu do czasu możemy podać do jedzenia naszemu żółwiowi kawałek marchwi, cukinii czy dyni. Dietę naszego żółwia warto uzupełnić preparatami wapnia. Żółwiom greckim nie powinno się podawać owoców, które żółwie bardzo lubią. Ich układ pokarmowy nie jest jednak przystosowany do trawienia pokarmów o dużej zawartości węglowodanów. Podawanie dużej ilości owoców może mieć przykre konsekwencje.

żółwie greckie
Żółwie greckie – zdjęcie znalezione na Wikimedia.org

Rozmnażanie żółwi greckich

Samica żółwia greckiego składa raz lub dwa razy w roku od trzech do dwunastu jaj, najczęściej jednak tych jaj składa maksymalnie pięć. Zdolność do rozrodu samice osiągają w wieku lat jedenastu, samce nieco wcześniej, bo już w wieku lat ośmiu. Okres wylęgu jaj trwa od dwóch do trzech miesięcy, a wyklute żółwiki około 30 milimetrów. Możliwe jest rozmnażanie żółwia greckiego w niewoli, aby jednak odnieść przy tym sukces koniecznym jest zapewnienie mu okresu snu zimowego. Jeśli samica złoży jaja musimy umieścić je w inkubatorze, najlepiej nie zmieniając położenia, w jakim zostały zakopane przez samicę.

Przygotowując się do rozmnażania żółwi w domu musimy im stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, inaczej nasza próba z góry będzie skazana na niepowodzenie. Jeśli jednak próba rozmnażania zakończy się pomyślnie będziemy musieli poświęcić dużo uwagi wyklutym żółwikom, zapewniając im w pierwszych miesiącach i latach życia odpowiedni pokarm oraz dostęp do promieniowania UVB. Należy także zadbać o odpowiednią wilgotność w terrarium, zbyt niska może spowodować krzywicę u maluchów.

Brak tagów.

2 komentarzy do “Żółw grecki – poradnik, cena, rozmnażanie, pielęgnacja, pożywienie

  1. Jakby ktoś miał na sprzedaż żółwia urodzonego w latach 2008-2011 to proszę o kontakt. Musi być pilnie samiczka, ponieważ samca posiadam.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *