szynszyl

Szynszyl – poradnik, klatka, co jedzą szynszyle


Szynszyl to jeden z piękniejszych gryzoni ale jednocześnie bardzo wymagający. Decydując się na ich zakup trzeba pamiętać, że w zasadzie codziennie będziemy zmuszeni do czyszczenia klatki. Jest to jedna z dróg do zapewnienia gryzoniowi szczęśliwego i miłego życia. Kupując szynszyle trzeba pamiętać, że zwierzęta te ubóstwiają wręcz czystość. W efekcie jak zostało wspomniane klatkę trzeba czyścić regularnie. Najrzadziej trzeba to robić raz w tygodniu.

szynszyla szara
Szynszyla szara – źródło zdjęcia Wikipedia.orgKlatka dla szynszyla

Czyszcząc klatkę, należy dokładnie wymieść trociny, a następnie dokładnie umyć kuwetę. Zanim nasypiemy świeżych trocin, należy kuwetę także wytrzeć do sucha. Niektórzy zalecają, aby wszystkie miseczki i poidełka dokładnie wyparzyć gorącą wodą. Szynszylom należy zapewnić dużą i przestronną klatkę. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą przynajmniej dwóch klatek o mniejszych rozmiarach. Aby szynszyle mogły przemieszczać się między klatkami warto wstawić drabinkę. W efekcie upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu: szynszyla ma zapewnioną dużą przestrzeń życiową, a jednocześnie trochę gimnastyki.

klatka szynszyl
Szynszyl klatka – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Co zrobić, aby gryzonie nie nudziły się? Koniecznie trzeba im wstawić jakąś zabawkę. Dobrym rozwiązaniem jest kołowrotek lub karuzela. Koniecznie klatka dla szynszyla musi zawierać także patyczki. Szynszyle lubią je gryźć, ścierając sobie przy okazji ostre ząbki. Trzeba zadbać również o miejsce do spania. Szynszyle lubią miejsca ciepłe i przytulne. Idealnie sprawdza się domek, w którym mogą się schronić, kiedy coś je wystraszy. Szynszyla bardzo lubi się kąpać. W związku z tym koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby codziennie wstawiać jej do klatki naczynie z wodą, w którym może się umyć. Dla właścicieli zwierzęcia jest to wielka zaleta. Odchodzi nam jeden bardzo poważny obowiązek. Jako naczynie do kąpieli służyć może z powodzeniem wysoka miska. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne tak zwane kąpielówki. Ich kupno nie jest jednak obowiązkowe. Decydując się na zwykłą miskę, możemy z powodzeniem zaoszczędzić nieco pieniążków. Zwłaszcza, że utrzymanie szynszyli nie jest tanie.Szynszyla szara, biały, czarna, fioletowy?

Szynszyle to gryzonie, które występują w bardzo wielu barwach. Uzyskuje się je, krzyżując ze sobą różne gatunki szynszyli. Za naturalną barwę tych zwierząt uważana jest tak zwana standard. Oprócz tego szynszyle występują w barwach: białej, beżowej, brązowej aksamitnej, czarnej aksamitnej, fioletowej. Z pewnością każdemu uda się więc znaleźć zwierzątko, które najbardziej przypadnie mu do gustu.

szynszyl biały
Biały szynszyl – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Co jedzą szynszyle

Szynszyle zaliczają się do zwierząt roślinożernych. Podawać można im jedynie wysuszony pokarm. Trzeba jednak pamiętać o tym, że musi on wyróżniać się naprawdę bardzo dobrą jakością. Należy pamiętać także o jego zróżnicowaniu. Zachowanie urozmaiconej diety to jeden z warunków zdrowia tych uroczych zwierzątek. Najlepiej jest podawać pokarm codziennie o tej samej porze. Kupując pokarm w sklepie zoologicznym, wybierać można jedynie ten, który stworzony został właśnie z myślą o szynszylach. Ten przeznaczony dla innych zwierząt może zawierać składniki, które dla szynszyli są szkodliwe.

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: szynszyl, szynszyle, klatka dla szynszyla, klatka szynszyl, szynszyl klatka, szynszyla szara, szynszyla fioletowa, czarna szynszyla, biały szynszyl, biała szynszyla, szynszyl biały, co je szynszyl, co jedzą szynszyle. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *