weterynarz

Szczepimy kota – ciekawostki


Będąc właścicielami kota, który mieszka w domu, nie przejmujemy się zbytnio jego szczepieniem, ponieważ uznajemy to za niepotrzebny zabieg, zwłaszcza jeśli zwierzę przebywa cały czas w domu. Wizyta u weterynarza i podanie kotu odpowiednich szczepionek kosztują, dlatego bardzo często chcemy zaoszczędzić, jeśli taki wydatek nie jest konieczny, dla naszego zwierzaka. Oczywiście wielu właścicieli zwraca również na uwagę, na różne skutki uboczne działania takich szczepionek, ponieważ nigdy nie wiadomo jak kot zareaguje na przyjmowany zastrzyk. Czasem jednak szczepienie wydaje się wyższą koniecznością i powinniśmy o tym zawsze pamiętać. Należy pamiętać, że kot przebywający w zamknięciu jest w mniejszym stopniu narażony na problemy.

weterynarz
Zdjęcie ze strony Flickr.com

Pamiętajmy jednak, że nie jest to pełna odporność na działanie chorób, przenoszonych drogą kropelkową. W momencie, gdy kot ma kontakt z innym kotem, może dojść do poważnej infekcji. Nawet zwyczajna wizyta kontrolna u weterynarza, może prowadzić do zarażenia kota, przez co wzrasta szansa, że nasz pupil zacznie chorować. W takich sytuacjach właściciel ewentualnie może wyrazić zgodę na podstawowe szczepienia zwierzaka, zwłaszcza jeśli nasz pupil jest podatny na choroby. W niektórych sytuacjach warto się wstrzymać ze szczepieniem zwierzaka. Jeśli nasz kot posiada jakiekolwiek alergie, szczepienie jest niewskazane, ponieważ narażamy zwierzaka na niepotrzebne cierpienia.

W takich wypadkach, po zastosowaniu farmakologii, mogą pojawić się skutki uboczne i dlatego nie warto ryzykować zdrowiem naszego kota. Nie musimy szczepić kota na chlamidę, wściekliznę oraz na wiele innych chorób, ponieważ wymienione szczepionki są nieobowiązkowe i możemy zabezpieczyć naszego kota przed takimi zagrożeniami, ale tylko z własnej woli. Małe koty powinny być zabezpieczone przeciw wirusowi opryszczki, ponieważ są one bardzo narażone, na takie zagrożenie. Trzeba jednak wystrzegać się powikłań, ale samo szczepienie jest bardzo ważne, dla takiego małego zwierzaka. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o szczepieniu.

Brak tagów.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *