świnka morska

Świnka morska opieka, choroby, informacje


Wśród chętnie hodowanych w domu gryzoni na wysokim miejscu znajduje się świnka morska. Często rodzice kupują ją pod wpływem długich namów swoich dzieci. Wydaje się, że świnka morska jest zwierzątkiem, które nie wymaga zbyt dużej opieki. Tymczasem okazuje się, że aby zdrowo rosła i była pełna energii trzeba zapewnić jej szereg odpowiednich warunków. Wielkim plusem świnki morskiej, który sprawia, że gryzoń jest idealny dla dzieci jest jego charakter. Świnki morskie są wyjątkowo łagodne. Bardzo rzadko zdarzają się osobniki, które gryzą. Do tego bardzo dobrze znoszą towarzystwo ludzi, nie unikając ich i chętnie spędzając z nimi czas.

świnki morskie
Świnki morskie – zdjęcie ze strony Flickr.comŚwinka morska informacje

Zanim zakupimy świnkę morską musimy zadbać o szereg akcesoriów, które potrzebne będą nam już po jej kupnie. Zaopatrzyć musimy się przede wszystkim w klatkę, w której gryzoń będzie przebywać. Niezbędna jest również ściółka – sprawi ona, że śwince morskiej będzie nie tylko wygodnie, ale również nie będzie ona kaleczyć sobie łapek. Przyda się również siano oraz poidełko na wodę. Niezbędna będzie również miseczka, w której będziemy śwince podawać jedzenie. Każdy, kto zdecydował się na zakup świnki morskiej, powinien pamiętać, że są to gryzonie, które żyją dość długo. W niektórych przypadkach świnka przeżywa nawet więcej niż osiem lat. Zanim więc udamy się do sklepu powinniśmy się bardzo poważnie zastanowić. Taki zakup to bowiem zobowiązanie na wiele długich lat. Świnka morska jest żywym stworzeniem, które również czuje i które silnie przywiązuje się do swoich właścicieli. Jej oddanie jest więc dla gryzonia bardzo dużym szokiem, którego często niestety nie przeżywa.

świnka morska
Świnka morska – źródło zdjęcia Pexels.com

Świnka morska opieka

Warto pamiętać także o tym, że świnki morskie lubią mieć towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku. Podejmując decyzję o kupnie świnki morskiej, warto rozważyć od razu kupno dwóch przedstawicieli tej samej płci. Gryzonie w stadzie chowają się o wiele lepiej, mają lepszy nastrój i charakteryzują się dłuższą przeżywalnością.Świnka morska choroby

Świnki morskie, tak jak inne zwierzątka, mogą zachorować. Dlatego należy być bardzo wyczulonym na wszelkie zmiany w jej zachowaniu. Naszą uwagę powinno przykuć przede wszystkim mała ruchliwość gryzonia. Spuszczony łepek oraz brak reakcji na opiekuna to również sygnały świadczące o tym, że z naszą świnką należy udać się do lekarza. Pamiętać trzeba, że ze świnką morską udajemy się do weterynarza jak najszybciej. Gryzonie mają bowiem to do siebie, że stan ich zdrowia w przypadku najmniejszej nawet infekcji pogarsza się wyjątkowo szybko. W momencie odwlekania wizyty u weterynarza może okazać się, że na ratunek dla naszej świnki jest już zdecydowanie za późno. Świnki morskie najczęściej padają ofiarą infekcji bakteryjnych. W takim wypadku ratunkiem okazuje się być podanie antybiotyku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno świnkom morskim podawać penicyliny. Lek ten i każda jego pochodna prowadzić może do błyskawicznego zgonu gryzonia. Lekarze często podają Baytril. Dla dorosłych świnek jest on w pełni bezpieczny. W przypadku młodych osobników może powodować zaburzenia wzrostu. W związku z tym stosować można go tylko wtedy, kiedy inne leki nie pomagają.

świnka morska
Świnki morskie – źródło zdjęcia Pexels.com

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: świnka morska, świnki morskie, świnka morska opieka, świnka morska informacje, świnka morska choroby. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *