piżmak jak się pozbyć

Piżmak polski, zdjęcia, futro – czy wiesz jak wygląda piżmak?


Piżmak przybrał rozmiary szczura, o dość krępym, niezgrabnym tułowiu. Ma dużą głowę, która jest osadzona na niezwykle krótkiej szyi. Ma raczej małe, praktycznie ukryte w sierści uszy, a do tego małe i wysoko osadzone oczy. Przednie kończyny są zdecydowanie krótsze od tylnych. Jego ogon jest dość długi i jednocześnie bocznie spłaszczony. Zwierzak posiada gęste i jednocześnie bardzo lśniące.

Długość całego tułowia łącznie z głową mieści się w granicach od 235 do 400 mm. Z kolei sam ogon ma długość od 190 do 280 mm. Piżmak waży od 500 do 1700 g. Piżmak to ssak, który praktycznie do 1905 roku mieszkał na terenie Ameryki Północnej. Z czasem pojawił się w Czechach, w Finlandii i Francji. Z biegiem lat zauważono również w Polsce, gdzie mieszka w zasadzie do dziś.Piżmak zaliczany jest do zwierząt ziemno-wodnych. Można go spotkać przede wszystkim w przybrzeżnej strefie zbiorników, a także cieków wodnych. Podobnie występuje w strumieniach górskich, wyrobiskach torfu czy w stawach rybnych. Nie ma szczególnych wymagań co do głębokości wód, dlatego też występuje w dość wielu miejscach. Bez problemu przezimuje nawet na terenach bagiennych.

piżmak zdjęcia
Piżmak zdjęcia – zdjęcie ze strony Mkrawczyk.flog.pl

Piżmak zjada praktycznie wszystkie rośliny wodne. Żywi się trawami i ziołami przybrzeżnymi. Z przyjemnością obgryza korę, liście, a także pączki wierzb. Gotowy jest skonsumować nawet spadłe owoce w sadach. Z obserwacji wynika, że odżywia się również rakami, ślimakami, małżami, a nawet padliną. Nie ma w zwyczaju robienia zapasów na zimę, gdyż bez problemu zdobywa pożywienie wygrzebując je chociażby w mule.

Okres rozrodczy jeżeli chodzi o piżmaki, ma miejsce od marca do września. Ciąża piżmaków trwa 29 dni. Jednorazowo samica rodzi od 3 do 8 młodych, ślepych i w dodatku nieowłosionych piżmaków.

Piżmak ma wielu wrogów, a to oznacza, że może być tępiony przez tchórze, lisy, wydry, norki, a nawet drapieżne ptaki i pokaźne szczupaki. Zagrożenie jest jednak znacznie większe. Tularemia to choroba, która podobnie może mieć wpływ na wymieranie tego zwierzaka.

jak wygląda piżmak
Jak wygląda piżmak – zdjęcie ze strony Birdwatching.pl

Piżmak zdjęcia

Na zdjęciach czarny piżmak wygląda pięknie oraz okazale – jego futerko błyszczy, jest piękne oraz efektownie się prezentuje. Jednak działalność piżmaka, niszczenie ogrodów, już takiego zachwytu nie budzi.

Piżmak futro

Futro piżmaka jest gęste oraz grube. Wygląda pięknie, efektownie oraz nadzwyczajnie. Może być beżowy lub złocisty. Kiedyś jego futro padało łupem myśliwych, dzisiaj na tego zwierzaka z powodów futra się nie poluje.Piżmak polski

Piżmak polski to przyjemne stworzenie. Posiada ogon i uszy schowane w futrze. Z Ameryki trafił do Polski, ponieważ uciekł z hodowli w Czechach. Dzisiaj obecny jest w całej Europie. Osiedla się w pobliżu akwenów wodnych.

piżmak polski
Piżmak polski– zdjęcie ze strony Birdwatching.com

Piżmak jak się pozbyć

Jak pozbyć się bardzo kłopotliwego piżmaka? Myśliwi strzelają do tego gryzonia, inni próbują je utopić, otruć lub zatruć dymem, robią wszystko, by wykurzyć zwierzę z ogrodu. Sposobów jest sporo, ale najbardziej skuteczne są środki chemiczne, które pozbawią piżmaka szybko i skutecznie.

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: piżmak zdjęcia, piżmak futro, jak wygląda piżmak, piżmak jak się pozbyć, piżmak polski, piżmak. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Jeden komentarz do “Piżmak polski, zdjęcia, futro – czy wiesz jak wygląda piżmak?

  1. Piżmak to szczur piżmowy, duży gryzoń z grubym ogonem. Niszczy groble oraz stawy rybne, traktowany jest jak zwierzyna łowna. Ich naturalnym wrogiem jest norka amerykańska, która poluje na piżmaki bez litości i bardzo skutecznie.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *