mysz domowa

Mysz domowa opieka, cena, hodowla, choroby. Ile żyje mysz?


Myszy domowe są gryzoniem pochodzącym z rodziny myszowatych, wywodzącym się najprawdopodobniej od myszy, która zamieszkuje stepy i tereny półpustynne, począwszy od północnej Afryki poprzez południowo-wschodnią Europę, kończąc na Wyspach japońskich. W obecnych czasach można ją spotkać tam, gdzie żyje człowiek. Mysz domowa jest w zasadzie wszystkożerna, a to oznacza, że bez problemu przystosowuje się do różnego rodzaju pokarmu. Nie ma szczególnych upodobań kulinarnych. Nie ma w zwyczaju gromadzenia zapasów. Nie ma podobnie szczególnych oczekiwań co do warunków w jakich żyje. Nawet trudne warunki środowiska nie stanowią dla niej problemu. Dowodem na to może być chociażby to, że mysz domowa bez problemu zamieszkuje zarówno kopalnie jak i chłodnie.

Tułów wraz z głową ma długość 11 cm. Sam ogon jest długości do 10 cm. Waży do 40 g. Ma raczej smukłą budowę ciała, zaostrzony pyszczek, a do tego dość cienkie i zarazem długie uszy. Ogon myszy pokrywają pierścieniowate łuski. Grzbiet myszy przybiera kolor szaro-żółtawy, a spód z kolei jest białawy. Mysz domowa wydziela dość charakterystyczny zapach.Mysz domowa aktywna jest w godzinach nocnych. Przebywa w samodzielnie wykonanych gniazdach. Dojrzała płciowo jest w wieku od 2 do 3 miesięcy. Ciąża danej myszy trwa od 19 do 21 dni. Jeden miot to często od 4 do 9 młodych. Jeżeli myszy te mają dobre warunki, ich rozmnażanie może trwać nawet cały rok. Małe myszki rodzą się zarówno ślepe jak i nagie. Wzrok zyskują dopiero w 12 góra 14 dniu życia. Do 25 dni od narodzin żywią się mlekiem matki. Później już odżywiają się jak dorosłe osobniki.

Obecnie wyróżnia się wiele ras tego gatunku myszy domowej. Należy wymienić tu takie jak krótkowłosa, długowłosa, loczkowana, satynowa i abisyńska. Myszy domowe dzieli się też pod względem ubarwienia. Formy barwne biorąc pod uwagę rodzaje myszy, można podzielić na wiele grup.Mysz domowa powszechnie uważana jest raczej za szkodnika. Dlatego też powodem udomowienia kota było tępienie tych właśnie gryzoni.

myszy domowe
Myszy domowe – zdjęcie ze strony Niespodzianka.pl

Myszy domowe

Myszy domowe są urokliwe, dobrze się adaptują do nowych warunków. Żyją na wszystkich kontynentach, nie są kłopotliwe w hodowli. Jako nieoczekiwani goście utrudniają życie. Warto jednak poznać ten sympatyczny i ruchliwy gatunek z grupy ssaków.

Mysz domowa cena

Cena myszy domowej to 10 złotych. Za tyle najczęściej sprzedawane ten gryzoń. Należy dokupić klatkę, poidełko, dobrą karmę. Ten gryzoń na pewno doceni troskę oraz smaczny pokarm. Żyje dobrze, optymalnie i dobrze czuje się w niewoli.Mysz domowa opieka

Opieka nad myszą domową to zadanie łatwe. To zwierzę lubi smaczne jedzenie, wodę, czasami pija mleko. Należy jej zapewnić wygodną klatkę, karmę i napój, czasami wziąć ją na ręce, bo ten gryzoń jest bardzo towarzyskie. Raz na dwa dni należy posprzątać klatkę.

Mysz domowa hodowla

Hodowla myszy domowej to proste zadanie – klatka, jedzenie i picie. To wystarczy. Konieczne jest zachowanie czystości, bo ten gryzoń takiej czystości na pewno oczekuje. Warto mieć w domu więcej niż jedna myszka, bo te zwierzęta nie tolerują samotności.

mysz domowa opieka
Mysz domowa opieka – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ile żyje mysz domowa

Mysz domowa nie należy do zwierząt długowiecznych. Żyje 2-3 lata, jeśli jednak opieka jest dobra to może przetrwać nawet 4 lata. Jednak taka myszka jest stara i źle się czuje, lepiej czasami ją uśpić niż przedłużać jej życie na siłę.

Mysz domowa choroby

Myszy cierpią na różne choroby – mają alergie, biegunki, choroby genetyczne. Zdarza się im nawet grypa. Wiele chorób wynika z zaniedbań higienicznych takiego gryzonia, zatem warto często sprzątać klatkę i wymieniać stare jedzenie na świeże – szczególnie w letnie, upalne dni. Cierpią czasami na nowotwory i tutaj często nie ma ratunku dla tego gryzonia.

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: myszy domowe, mysz domowa cena, mysz domowa opieka, mysz domowa hodowla, ile żyje mysz domowa, mysz domowa choroby. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

2 komentarzy do “Mysz domowa opieka, cena, hodowla, choroby. Ile żyje mysz?

  1. Myszy domowe to małe ssaki. Znana jest na całym globie ziemskim, popularna i wszędzie trochę nielubiana. Długość jej ciała to 7 do 12 centymetrów. Żyje w domach oraz na polach uprawnych, dobrze znosi niełatwe warunki. Jest wszystkożerna, nie gromadzi zapasów na zimę, żywi się na bieżąco. Uszkadza książki, papiery, rzeczy.

  2. a gdzie jest jakaś hodowla? bo ja na święta bardzo bym chciała opiekować się własną myszką, a żadnej hodowli nie umiem znaleźć. .
    ( rodzice nie chcą daleko jechać a mieszkam na wsi 🙁 )

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *