lemingi ciekawostki

Leming górski ciekawostki, opinie, opis, informacje, poradnik


Leming górski to gryzoń z rodziny chomikowatych. Zamieszkuje tereny górskie, a konkretnie występuje w górskiej tundrze Półwyspu Skandynawskiego. Leming górski nie jest gatunkiem zagrożonym. Ma długość około 13 cm. Długość ogona to 2 cm. Może ważyć około 100 g. Ciało leminga przybiera kształt walcowaty. Leming górski ma dość krótki ogon i okrągłą głowę przyozdobioną małymi oczami i ukrytymi w futerku uszami. Jego futro jest dość gęste i długie. Grzbiet pokryty jest barwą żółtawobrązową, przyozdobione czarnymi plamami. Począwszy od oczu ku tyłowi głowy przebiegają żółte smugi. Leming górski ma stopy porośnięte sierścią.

Leming górski zamieszkuje suche tereny w obszarach bagien tundry. Gryzoń dość szybko biega, a kryje się w szczelinach wśród skał, a także w norach, które kopie nie tylko pomiędzy porostami i pod kamieniami. Leming górski nie zapada w sen zimowy. Wówczas wędruje swoimi korytarzami pod śniegiem. Pomimo, iż lemingi żyją w zasadzie blisko siebie, to jednak każdy z nich ma własne terytorium.Głównym pokarmem dla leminga górskiego są rośliny. Należy tu wymienić przede wszystkim trawy, porosty, jagody, a także liście oraz kwiaty karłowatych brzóz. Zjada również mchy i rośliny zielne. Nie ma w zwyczaju gromadzenia pokarmów. Przechadzając się korytarzami w śniegu, żywi się przysypanymi roślinami.

Ciąża leminga górskiego trwa od 17 do 22 dni. Samica rodzi naraz od 5 do 6 młodych. Im lepiej się odżywia, tym więcej gryzoni rodzi. W ciągu roku samica ta rodzi od 3 do 4 razy. Leming ten może żyć do 2 lat.

leming górski
Leming górski – zdjęcie ze strony Rmf24.pl

Leming górski

Leming górski to urodziwy gryzoń. Jego ciało ma 13 cm długości, masa ciała wynosi 100 gramów. Jego okrągła głowa posiada małe oczy i uszy. Palce są opatrzone pazurami. Futerko leminga jest gęste, długie. Posiada żółte smugi w części głowy. Łapy i ogon są żółte, pysk z wierzchu ma kolor czarny.

Lemingi ciekawostki

Lemingi są niewielkie, “futrzaste”, należą do gryzoni. Żywią się roślinami, nie gromadzą zapasów, świetnie sobie radzą jedząc na bieżąco smakowite rośliny i pędy roślinne. Na jednym hektarze potrafi mieszkać nawet 250 lemingów, co czyni wielki tłok.

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: leming górski, lemingi ciekawostki. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *