koszatniczki

Koszatniczka – klatka, hodowla, poradnik


Koszatniczka to gryzoń, które niewtajemniczonym może nieco przypominać mysz. Koszatniczki to gryzonie z rodziny koszatniczkowatych, które w warunkach naturalnych zamieszkuje przede wszystkim tereny skupione wokół Chile. Jest to mały zwierzak. Dorosły osobnik liczy nie więcej niż 15cm. Ile lat żyją koszatniczki? W warunkach naturalnych jest w stanie przeżyć około 4 lat. W warunkach domowych, o ile oczywiście jest właściwie pielęgnowana, jej długość życia wydłuża się do nawet 9 lat.

koszatniczka hodowla
Koszatniczka hodowla – źródło zdjęcia Wikipedia.orgKoszatniczka hodowla, klatka

Co jednak zrozumieć pod warunkiem właściwiej pielęgnacji? Należy koszatniczce zapewnić właściwie warunki bytowania. Klatka wygrywa tu w przedbiegach z akwarium. Z kilku powodów. Po pierwsze klatka zapewnia lepszą wentylację. Po drugie jest znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości. Po trzecie metalowe pręty klatki są w koszatniczce zapewnić konieczną dawkę ruchu. Koszatniczka jest zwierzęciem dosyć ruchliwym i energicznym, dlatego najlepsza w jej przypadku będzie metalowa klatka najlepiej z kilkoma piętrami, po których zwierzę będzie mogło swobodnie wspinać się i przemieszczać. Jeśli chodzi o pozostałe wyposażenie klatki dla koszatniczki, to raczej należy unikać plastikowych i drewnianych zabawek. Należy pamiętać o tym, że koszatniczka jest przede wszystkim gryzoniem. W jej naturze leży więc gryzienie praktycznie wszystkiego co się znajdzie na jej drodze. Wspomniane zabawki bardzo szybko ulegają więc zniszczeniu.

koszatniczka klatka
Koszatniczka klatka – źródło zdjęcia Wikipedia.org

Koszatniczki nie przepadają za wysoką temperaturą. Optymalna temperatura powinna mieścić się w granicach 20 stopni. Należy o tym pamiętać w szczególności w upalne, ciepłe dni. Należy bowiem wówczas przenieść klatkę z naszym pupilem do jakiegoś chłodniejszego, zacienionego miejsca. Dno klatki najlepiej wyłożyć jest trocinami. Możemy także zdecydować się na papier czy ręczniki papierowe. Musimy jednak liczyć się z tym, że zostaną ono mocno porwane. Wyściółkę należy wymieniać co najmniej raz w tygodniu. W tym czasie można także wyczyścić klatkę, najlepiej po prostu przy użyciu ciepłej wody. Naszemu pupilowi można zaś w tym czasie pozwolić na wybieg, oczywiście pod naszym okiem.Co jedzą koszatniczki

Zastanawiasz się co mogą jeść koszatniczki? Jeżeli chodzi o żywienie, to dla koszatniczek najlepiej nadają się gotowe karmy, dedykowane dla szynszyli oraz świnek morskich, a najlepiej ich połączenie. Najwięcej w jej diecie powinno znajdować się przede wszystkim zbóż: owsa, kukurydzy. Poza tym możemy ją czasu do czasu poczęstować takimi warzywami jak pietruszka, marchewka, brukselka itp. Warto zawiesić także w klatce kostkę wapienną, na której koszatniczka będzie mogła piłować swoje zęby i dzięki której uzupełni też ewentualne niedobory wapna w organizmie. Koszatniczka jak spora część gryzoni ma skłonności do magazynowania pokarmu i robienia zapasów. Należy więc co jakiś czas je przeglądać lub wyrzucać, aby nie dopuścić do tego, aby nasza pociecha zjadła coś spleśniało. Bardzo ważne jest także to, aby nasz gryzoń miał stały dostęp do wody. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne poidełka dla gryzoni, zakończone kulką dozującą przepływ wody. W miarę możliwości należy codziennie wymieniać wodę. Powinna być przegotowana i odstana.

co jedzą koszatniczki
Co jedzą koszatniczki – źródło zdjęcia Wikipedia.org

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: koszatniczka, koszatniczki, ile lat żyją koszatniczki, koszatniczka hodowla, koszatniczka klatka, klatka dla koszatniczki, co jedzą koszatniczki, co mogą jeść koszatniczki. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *