nornik zwyczajny

Nornik zwyczajny, nornica jak się pozbyć? Nornica w domu?


Nornik zwyczajny występuje na terenie całej Europy, pomijając Wyspy Brytyjskie, Skandynawię i Włochy. Zamieszkuje również zachodnią, środkową oraz północna Azję. Nornik zwyczajny mieszka również w Polsce, na terenie całego kraju. Jest raczej gryzoniem nizinnym, dlatego też rzadko widuje się go w górach.

Nornik zwyczajny ma długość mieszczącą się w granicach od 8 do 10 cm. Jego ogon mierzy od 3 do 4,5 cm. Przybiera wagę do 40 g. Posiada bardzo miękkie i delikatne futro. Jego grzbiet ma kolor szary lub żółtawoszary. Od spodu nornik jest z kolei srebrzystoszary, bądź żółtawopopielaty. Warto także podkreślić, że młode norniki są zdecydowanie ciemniejsze od dorosłych.Nornik zwyczajny z reguły zamieszkuje takie środowiska jak pola uprawne, a także suche łąki. Występuje również w ogrodach i zaniedbanych sadach. Podobnie mieszka na obrzeżach lasów. W norach o głębokości do 40 cm buduje gniazda, które wykonuje z traw. Nornik zwyczajny jest gryzoniem, który nie zapada w sen zimowy, a swoją aktywnością wykazuje się wciągu całej doby, choć najbardziej widać ją przed zachodem słońca, a także przed jego wschodem.

Nornik zwyczajny podobnie jak wiele innych gryzoni, odżywia się pokarmem w postaci różnorodnych roślin. Zjada przede wszystkim zielone części traw oraz ziół. Żywi się ziarnami, częściami roślin znajdującymi się pod ziemią, a także bezkręgowcami. Uwielbia rośliny motylkowe. Korytarze w jakich się ukrywa służą mu również do gromadzenia zapasów.

nornica w domu
Nornica w domu – zdjęcie ze strony smallanimal.blox.pl

Nornik zwyczajny to gryzoń, który wyróżnia się przede wszystkim dość wysoką rozrodczością. Rozmnaża się w okresie począwszy od marca do listopada. Te gryzonie, które zamieszkują w sianie, bo i tam potrafią schronić się na przykład przed zimą, rozmnażają się również w czasie zimy. Ciąża trwa od 19 do 21 dni. Jednorazowo samica rodzi nawet do 12 młodych norników. Samica karmi je mlekiem przez dwa tygodnie. Jednak pełna dojrzałość przede wszystkim płciową, zyskują po upływie maksymalnie 9 tygodni. Nornik zwyczajny żyje mniej więcej 1,5 roku.

Nornik zwyczajny

Nornica jest zazwyczaj aktywna o zmierzchu i w nocy. Lubi wówczas żerować i polować. Jada nasiona, warzywa i owoce, ale gdy na dworze jest zimno lubi zjeść nieco mięsa. Niszczy czasami szkółki leśne. Ma bardzo mocne zęby. Jej ciąża trwa trzy tygodnie, w miocie jest od trzech do ośmiu zwierzaków.

nornica w ogrodzie
Nornica w ogrodzie – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Nornica jak się pozbyć

Ogrodnicy potrafią zabić nornicę łopatą lub zastawiać na nią takie pułapki jak na myszy, chętnie wypłaszają nornicę wodą, zalewając jej nory lub podpalając nory. Jest to działanie niepożądane,  bo nornica cierpi traktowana w ten sposób.

Nornica w domu

Nornica w domu może się przytrafić. Z domu można wypłoszyć nornice dźwiękami lub środkami chemicznymi. Te ostatnie jednak mogą być także szkodliwe dla człowieka, dlatego lepiej stosować ich jak najmniej.Nornica zdjęcia

Nornica na zdjęciach wygląda efektownie – ma złociste futerko i miły pyszczek. Jest to jednak szkodnik i nie należy dać się zwieść jej urodzie. Lepiej bacznie obserwować ogród i płoszyć nornicę tak szybko, jak to tylko możliwe.

Jak wygląda nornica

To niewielkie, płowe lub złociste zwierzątko, z pazurami oraz ostrymi zębami. Jest ciekawe, urokliwe, ale nie nadaje się do hodowania w klatce. Musi przebywać na wolności.

jak wygląda nornica
Jak wygląda nornica – zdjęcie ze strony Mjakmrowka.pl

Nornica w ogrodzie

Nornica w ogrodzie jest szkodnikiem, zniszczy wszystko to, co pojawi się na jej drodze. Z ogrodu można ją wypłoszyć dźwiękami, chemikaliami oraz świecami dymnymi. Te ostatnie wkłada się do norki, a efekt będzie na pewno dobry. Do norki można także wsypać zabójcze granulaty.

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: nornik zwyczajny, nornica jak się pozbyć, nornica w domu, nornica zdjęcia, jak wygląda nornica, nornica w ogrodzie, nornica. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Jeden komentarz do “Nornik zwyczajny, nornica jak się pozbyć? Nornica w domu?

  1. Nornica to mały gryzoń. Ma ostre zęby i pazury, potrafi zniszczyć cały ogród, dlatego jest największym wrogiem ogrodników, którzy robią wszystko, aby wypłoszyć ją ze swojego ogrodu raz na zawsze.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *