bóbr europejski

Bóbr europejski ciekawostki, opis, jak wygląda i gdzie mieszka?


Bóbr europejski to zimnowodny gryzoń z rodziny bobrowatych. Powszechnie uważany jest za jednego z największych gryzoni Eurazji. Dorosły może ważyć do 29 kg. Długość jego ciała wynosi 110 cm. Bóbr ten prowadzi raczej nocny tryb życia. Pod wodą może przetrwać do 15 minut. Bóbr europejski wyposażony jest w wyjątkowo silne siekacze, dzięki którym może ściąć nawet bardzo grube drzewa. Bobry budują tamy i żeremia. Początkowo bóbr europejski występował w całej strefie umiarkowanej Europy i Azji. Obecnie zauważa się, że gatunek ten w wielu regionach Europy wyginął Teraz spotkać go można w północnej części Eurazji.

Bóbr europejski ma dość masywny tułów o opływowym kształcie. Dzięki takiej budowie, może swobodnie pływać i nurkować. Ma chwytne przednie łapy, a tylne zaś zakończone są palcami połączonymi błoną pławną. Jego małe oczy mają trzecią, przezroczystą powiekę. To ona ma stanowić ochronę w czasie pływania. Duży ogon bobra pokryty jest zrogowaciałą łuską. Ogon pełni funkcję sterownika podczas pływania i podpory, kiedy bóbr przebywa na lądzie. Skóra danego zwierzaka pokryta jest gęstym i w dodatku miękkim futrem.Bóbr europejski to zwierzę silnie terytorialne. Wiedzie raczej nocny tryb życia. Bobry są roślinożerne. Gustuje praktycznie we wszystkich dostępnych częściach roślin zarówno przybrzeżnych jak i wodnych. Należy wymienić łyko drzew i krzewów, gałązki, rośliny zielne typu trzcina. Trudno tu wymienić wszystkie rośliny jakimi może się żywić, gdyż łącznie jest ich przeszło 200 gatunków jeżeli chodzi o rośliny zielne i 100 w przypadku roślin drzewiastych.

bóbr europejski opis
Bóbr europejski opis – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Bóbr europejski ciekawostki

Ciekawostek o bobrze jest sporo – to zwierzę w wielu krajach wyginęło. Jest to największych rozmiarów gryzoń Eurazji. Został opisany w jednej z bajek Ezopa, odkryto ślady istnienia prehistorycznych bobrów. To piękne i szlachetne zwierzę żyje jedynie na wolności, w niewoli długo nie przetrwa.

Bóbr europejski opis

Opis bobra europejskiego jest prosty – duże rozmiary: 110 centymetrów oraz 29 kilogramów wagi. Mają małe oczy i duży ogon, który jest dla nich sterem, nieodzownym podczas pływania. Bobry to gryzonie miłe i bardzo ciekawe, a ich obserwacja dostarcza wielu informacji. Warto zapolować na nie z fotograficznym obiektywem.Co je bóbr

Jest to gryzoń roślinożerny, jada rośliny lądowe oraz wodne, nie pogardzi też mięsem, uwielbia ryby. Gromadzi w swoim ciele tłuszcz na zimę. Nie jada drewna, ale cienka kora oraz łyko są jego przysmakiem.

Gdzie mieszka bóbr

Bobry mieszkają w zaroślach nad rzekami, lubią środowisko wodne, dobrze się w nim czują, świetnie pływają. Ich życie skupia się wokół wody i tego środowiska.

bóbr europejski ciekawostki
Bóbr europejski ciekawostki – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Jak wygląda bóbr

To duży gryzoń, trochę podobne do psa, ale na krótkich łapach. Ma ogon w kształcie łopaty, nim pomaga sobie znakomicie podczas pływania w wodach polskich i europejskich rzek. Bardzo dba o swoje futro.

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: bóbr europejski ciekawostki, bóbr europejski opis, co je bóbr, gdzie mieszka bóbr, jak wygląda bóbr, bóbr europejski. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Jeden komentarz do “Bóbr europejski ciekawostki, opis, jak wygląda i gdzie mieszka?

  1. Bóbr europejski to duży ssak. Może ważyć nawet do 30 kilogramów, jego ciało ma długość 110 centymetrów. Występuje w Europie i Azji. Ścina drzewa swoimi ostrymi zębami i buduje mocne tamy, czyniąc czasami niepowetowane szkody. Myśliwi go nie lubią.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *