chomik syryjski

Chomik syryjski oswajanie, klatka, cena, ile żyje chomik?


Chomik syryjski to gryzoń z rodziny chomikowatych. Występuje w hodowli domowej. W naturze pochodzi z Azji Mniejszej, gdzie zadomowił się na terenach pustynnych i półpustynnych. Nie trudno spotkać go również na polach zbożowych. Niestety ma dość specyficzną barwę futerka – złocistą – która utrudnia obserwację. Właśnie z tego powodu niewiele wiadomo o jego biologii i zachowaniu.

Ciało chomika syryjskiego ma długość od 15 do 18 cm. Waży od 100 do 170 g. Ogon może mieć długość od 10 do 15 mm. Jego nogi są krótkie, ale za to bardzo silne, a co za tym idzie, doskonale radzą sobie w czasie długich biegów. Łapki chomika pozbawione są owłosienia. Przednie mają cztery palce. Tylne zaś mają pięć palców. Jego ogon jest podobnie nieowłosiony. Posiada torby policzkowe, które służą mu do gromadzenia i jednocześnie transportowania pokarmu.Chomiki syryjskie wyznaczają swoje terytoria za pomocą specyficznego zapachu. Posiadają też duże i jednocześnie wypukłe oczy. Ich budowa jest dość charakterystyczna dla zwierząt aktywnych w nocy. Ponieważ w dzień niezbyt wyraźnie widzą, poszukując pożywienia posługują się w głównej mierze węchem, który znacznie ułatwia odnalezienie pokarmu. Tym sposobem też oceniają jego jakość. Chomiki syryjskie wyróżniają się niezwykle dobrym słuchem.

chomik syryjski oswajanie
Chomik syryjski oswajanie – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Jeżeli chodzi o ubarwienie, wyróżnia się dość różnorodne chomiki w kolorze kremowym, białym, cynamonowym, czarnym, popielatym, srebrno-szarym i w wielu innych barwach. Sierść krótka uznawana jest za typowe owłosienie chomika.

Chomiki syryjskie, które żyją na wolności, mają dość szeroki i zróżnicowany jadłospis. Jest w zasadzie zależny od pory roku. Uwielbiają w głównej mierze pokarm roślinny obejmujący nasiona i owoce. Z chęcią zjadają też marchew i jabłka. Chomiki syryjskie mają zapotrzebowanie na białko zwierzęce, dlatego przyjmują je w formie owadów. W hodowli w celu uzupełnienia zapotrzebowania na białko, podaje się chomikom gotowane mięso i nabiał. Co prawda chomiki nie słyną z picia dużych ilości wody, ale tak czy inaczej muszą mieć do niej stały dostęp. Chomiki syryjskie hodowane w domu, można odżywiać też gotowymi karmami kupowanymi w sklepach zoologicznych. Ważne jest, aby nie podawać tym chomikom owoców pestkowych, cytrusowych, a także fasoli.

chomik syryjski cena
Chomik syryjski cena – zdjęcie ze strony Tapeciarnia.pl

Chomiki są raczej zwierzakami bardzo aktywnymi. Są raczej samotnikami, dlatego powinno się trzymać je pojedynczo. Chomiki syryjskie w czasie, kiedy temperatura spada poniżej 6 stopni Celsjusza, zapadają w zimowy sen. Z kolei gdy sięga ona 37 stopni, przechodzą w stan jakim jest sen letni. Chomiki te mają w zwyczaju kopanie tuneli i to właśnie tam tworzą sobie legowisko i jednocześnie miejsce magazynowania pokarmu.

Ciąża chomika trwa od 16 do 20 dni. Za jednym razem samica rodzi od 3 do 12 młodych chomików. Dopiero po dwóch tygodniach młodym wyrasta sierść, a po pełnym miesiącu zaczynają wychodzić z gniazda. Mimo to młode chomiki bardzo szybko rosną. Ciekawostką może być to, że chomiki syryjskie wykorzystywane są w laboratoriach w zakresie opracowywania leków przeznaczonych dla ludzi z problemami alkoholowymi.Chomik syryjski klatka

Klatka chomika powinna być taka, aby chomik mógł biegać. Ruch to jego żywioł, a chomik nie lubi siedzieć bez ruchu. Na pewno warto mieć takiego zwierzaka w swoim domu, jego obecność rozwesela otoczenie. W klatce nie może się jednak czuć jak w ciasnym więzieniu.

Chomik syryjski oswajanie

Oswajanie chomika to głaskanie, przebywanie z nim oraz podawanie gryzoniowi smakołyków. Chomik to efektowne zwierzątko, które na pewno spodoba się niejednej osobie i sprawi, że poczuje się w jego towarzystwie całkiem przyjemnie.

ile żyje chomik syryjski
Ile żyje chomik syryjski – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Ile żyje chomik syryjski

Chomik syryjski żyje 2-3 lata. Dłużej żyjące chomiki są wybrykiem natury. Krótsze życie to albo choroba, albo błędy w pielęgnacji, albo nieszczęśliwy wypadek. Można jednak przedłużyć życie tego gryzonia, dbając o niego bardzo starannie.

Co je chomik syryjski

Ten gryzoń jada ziarna zbóż, orzechy, kukurydzę, owoce, warzywa, nie jada mięsa, bo nie jest mięsożerny. Nie wolno podawać mu jogurtu, czekolady, cytrusów, bo mogą mu zaszkodzić i doprowadzić do biegunki lub zatruć. Czekolada jest dla niego wyjątkową trucizną.

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: chomik syryjski klatka, chomik syryjski oswajanie, ile żyje chomik syryjski, co je chomik syryjski, chomik syryjski cena, chomik syryjski. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Jeden komentarz do “Chomik syryjski oswajanie, klatka, cena, ile żyje chomik?

  1. Chomik syryjski to gryzoń. Pochodzi z Azji Mniejszej, jego futerko jest biało-beżowe. W XX wieku trafiły do USA, stały się zwierzętami laboratoryjnymi i wówczas stał się bardzo popularnym gryzoniem. Artykuł ciekawy, wartościowy. Fajnie czytało się.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *