szczur wędrowny

Szczur wędrowny – rasy, rozmnażanie, wielkość, ile kosztuje?


Szczur wędrowny jest gryzoniem należącym do rodziny myszowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Zamieszkuje piwnice, kanalizacje, wysypiska śmieci, lubi też przebywać w okolicach wody. To gryzoń, który nie boi się wody, a potrafi doskonale pływać. Wykazuje się aktywnością praktycznie przez całą dobę, choć najbardziej zauważa się ją w nocy. Szczur może mieć długość od 19 do 28 cm. Długość samego ogona sięga nawet 23 cm. Z kolei waży od 250 do 350 gramów.

Grzbiet szczura przybiera barwę brunatnoszarą. Z kolei spód ma białawy, żółtawy, bądź też szary. Ma krępe ciało, małe, owłosione uszy i tępo zakończony pyszczek. Szczury wędrowne są hodowane w domowym zakresie i tym samym traktowane jako zwierzęta domowe. Niewątpliwie szczury są zwierzętami laboratoryjnymi. Szczury wędrowne są dość płochliwe, a to oznacza, że boją się człowieka. Warto też podkreślić, że są niebezpieczne dla ludzi, a to głównie z tego względu, iż roznoszą choroby zakaźne, jak na przykład dżuma czy chociażby tyfus.Szczur rasy

Ras szczurów jest kilka: istnieją szczury zwyczajne, szczury długowłose i szczury łyse. Odmian jest sporo, a miłośnicy tych miłych gryzoni mają wielki wachlarz ras do wyboru. Są szczury śniade, wędrowne, laboratoryjne. Ras nie brakuje, nic tylko zagłębić się w lekturę i wybrać najlepsze gryzonie dla siebie. Inteligentny szczur może być wyjątkowym towarzystwem.

Szczur rozmnażanie

Rozmnażanie szczurów to rzecz najłatwiejsza na świecie. Szczury mnożą się bardzo szybko. Szczury żyją w stadach. Średnio w miocie jest 12 szczurów, które po trzech miesiącach mogą samodzielnie się rozmnażać. Ciekawostką jest to, że samice mają kilku partnerów. Przez rok jedna para może dochować się nawet 800 małych szczurzątek. Ciąża szczura trwa zaledwie trzy tygodnie.

szczur rasy
Szczur rasy – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Szczur wielkość

Szczur niby nie należy do wielkich gryzoni. Długość jego ciała wynosi od 19 do 28 centymetrów. Do niej nie wlicza się długości ogona szczura. To zwierzę efektowne, smukłe, dobrze zbudowane. Jednak mimo małych rozmiarów potrafi przestraszyć wiele osób.

Co mogą jeść szczury

Szczury nie są wybredne, żywią się tym, co znajdą. Smakują im resztki z restauracji oraz świeże dania, owoce, warzywa, itp. Chętnie jadają jęczmień i owies. Lubią też mięso, sery oraz mięso. To ostatnie może jednak im zaszkodzić z uwagi na sól oraz konserwanty dodawane powszechnie do mięs.Ile kosztuje szczur

Szczury nie są drogimi gryzoniami, bo bardzo pospolita rasa. Za kilkadziesiąt złotych można kupić szczura. Do tego klatka, pokarm, poidełko – za 200-250 złotych można wyposażyć małego szczura we wszystko to, czego potrzebuje do życia. Miesięczne utrzymanie szczura to koszt 20-50 złotych.

szczur cena
Szczur cena – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: szczur rasy, szczur rozmnażanie, szczur wielkość, szczur cena, co mogą jeść szczury, ile kosztuje szczur, szczur wędrowny. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Jeden komentarz do “Szczur wędrowny – rasy, rozmnażanie, wielkość, ile kosztuje?

  1. Szczur wędrowny to gryzoń nielubiany – długie ciało, długi ogon, brzydki pyszczek. Zupełnie niepotrzebne, bo szczury słyną z inteligencji i są wyjątkowe. Warto takiego szczura oswoić oraz obserwować jego zachowania.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *