fretka domowa

Fretka domowa – ile kosztuje, klatka, porady


Fretka jest stosunkowo niewielkim drapieżnikiem, należącym do rodziny łasicowatych. Do niedawna fretka żyła przede wszystkim w środowisku naturalnym. Jednak począwszy od lat 80 fretka coraz częściej stała się również zwierzęciem domowym (do dzisiaj nazywa się tego drapieżnika często jako fretka domowa). Można powiedzieć, że w niektórych krajach zyskała tak dużą popularność, jak pies i kot. Stąd między innymi nakaz wprowadzania paszportów dla fretek.

Fretki domowe – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Zakup i ile kosztuje fretka

Przed zakupem fretki należy jednak wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę, że fretka jest zwierzęciem znacznie bardziej wymagającym niż przykładowo chomik czy świnka morska. Trzeba jej poświęcić również znacznie więcej uwagi. Posiadanie tego drapieżnika wiąże się także ze sporymi wydatkami. Sama fretka to koszt około 300zł (najniższa cena znaleziona na serwisach typu OLX). Niemniej zapłacimy także za klatkę. Kiedy dołożymy do tego wszelkie niezbędne akcesoria, wyjdzie nam z tego całkiem spory koszt. Popularność fretki i stawianie jej na równi z psem czy kotem, wynika między innymi z tego, że jest to zwierzę niezwykle towarzyskie i inteligentne. Praktycznie przez cały czas nie spuszcza swojego opiekuna z oczu, jest bardzo towarzyska i często domaga się pieszczot i zabaw. Z tego powodu, kiedy nie mamy wystarczająco czasu na to, aby zapewnić fretce odpowiednią ilość uwagi, to raczej powinniśmy zrezygnować z jej posiadania. W przeciwnym wypadku fretka domowa może bowiem spożytkować swoją energię, przez nie do końca akceptowany przez nas sposób.Klatka dla fretki

Jeśli zdecydujemy się na trzymanie fretki w klatce, powinniśmy jej każdego dnia zapewnić możliwość wybiegania się. Wybieg takie powinien trwać nie krócej niż 2-3 godziny. Oczywiście taki spacer powinien odbywać się pod naszym czujnym okiem. W przeciwnym wypadku fretka domowa może spowodować sporo zniszczeń i jeszcze na dodatek zrobić sobie krzywdę. Klatka musi być mocna, solidna i powinna zapewniać naszemu pupilowi swobodny ruch. Musimy być jednak przygotowani na to, że fretki domowe będą próbowały ją samodzielnie otworzyć, co więcej w niektórych przypadkach może im się to udać.

klatka dla fretki
Klatka dla fretki – zdjęcie ze strony Staticflickr.com

Czy fretki śmierdzą?

Fretka nawet zadbana ma dosyć charakterystyczny i intensywny zapach. Większość tych zwierząt z czasem uczy się korzystania z kuwety. Należy jednak okazać tu sporo cierpliwości i wyrozumiałości. Zarówno kuweta jak i klatka dla fretki powinna być regularnie i systematycznie czyszczone.Fretka opieka i dzieci

Fretki domowe nie są dobrym pomysłem na zakup dla dziecka. Nie tylko z uwagi na żywiołowy charakter jednego i drugiego. Fretka nawet jeśli właściwie ją traktujemy i wychowujemy może czasem ugryźć lub podrapać. Takie ugryzienia zazwyczaj wynikają z chęci zwierzaka do zabawy, momentami jednak mogą być bolesne. To wszystko fakty, z którymi musimy się liczyć przed zakupem tego zwierzaka. Niezbyt dobrym pomysłem jest zakup fretki kiedy mamy już w domu jakieś inne zwierzę, bez względu na to czy jest to pies czy chomik. Zwierzęta mogą być bowiem dla siebie wzajemnie zagrożeniem. Jeśli jednak nie jesteśmy alergikami, jesteśmy w stanie poradzić sobie z charakterystycznym zapachem fretki oraz jej żywiołowym charakterem, w końcu jesteśmy w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sprawili sobie tego drapieżnika.

ile kosztuje fretka
Ile kosztuje fretka – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: fretka, fretka domowa, fretki domowe, klatka dla fretki, ile kosztuje fretka, czy fretki śmierdzą, fretka opieka. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *