myszy polne

Mysz polna opis – co jedzą myszy polne? Można trzymać w domu?


Myszy polne to popularne gryzonie. Zalicza się raczej do małych zwierzątek. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z rodziny myszowatych. Miejscem zamieszkania danej myszy są lasy i stepy Europy Wschodniej, a także znacząca część palearktycznej Azji. Zamieszkuje praktycznie całą Polskę, poza Tatrami i Podhalem. Mysz polna przebywa w samodzielnie wykopanych norach. Poza tym, szczególnie w okresie zimowym, przenosi się do stodoły i chętnie przebywa chociażby w stogach siana.

Długość ciała myszy nie uwzględniając ogona, mieści się w granicach od 7 do 12,5 cm. Sam ogon z kolei mierzy od 6,4 do 8,9 cm. Mysz ta nie jest zbyt ciężka, zapewne ze względu na swoją wielkość, dlatego waży zaledwie od 15 do 39 g. Grzbiet myszy polnej jest koloru brązowego, a przez środek grzbietu wzdłuż tułowia przebiega czarna pręga. Spód, czyli strona brzuszna, a także łapy ma koloru białego. Cechą charakterystyczną jeżeli chodzi o wygląd, mogą tu być same uszy, które są bardzo małe. Po tym niewielkim szczególe można odróżnić na przykład mysz polną od myszy leśnej.Mysz polna nie ma zdolności do wspinania się. Podobnie nie skacze. Kopie jednak nory i z tym radzi sobie doskonale. Swoją aktywnością wykazuje się zarówno w czasie dnia jak i nocy. Lubi gromadzić zapasy pokarmu. Mysz tego gatunku nie ma konkretnych wymagań co do odżywiania się. Jest w zasadzie wszystkożerna, ale na co dzień żywi się nasionami, owadami i larwami.

mysz polna w domu
Mysz polna w domu – zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Okres godowy myszy polnej może trwać rok, oczywiście poza zimą. Jej ciąża trwa około 23 dni. Rodzi do 9 młodych myszek. Dojrzała płciowo jest już w wieku 4 miesięcy. Mysz polna to gatunek gryzonia, który nie jest zagrożony wyginięciem. Dlatego też nie jest pod ochroną. Często określana jest mianem szkodnika upraw zbóż. Z tego właśnie powodu jest jednym z najbardziej tępionych gryzoni przez człowieka.

Ciekawostką może tu być chociażby to, że liczebność populacji myszy polnej jest dość zmienna. W okresie można powiedzieć pojawów masowych, mysz ta wyrządza wręcz ogromne szkody w uprawach.

Mysz polna w domu

Mysz polna w domu potrafi narobić szkód – przegryzie kable, zniszczy książki i ubrania, pogryzie worki z mąką oraz cukrem. Dlatego należy ją zwalczyć, bo życie z nią pod jednym dachem bywa bardzo trudne oraz męczące.Co jedzą myszy polne

Myszy polne jedzą ziarna zbóż, kukurydzę oraz chleb. Lubią chrupać to, co twarde, bo w ten sposób ścierają sobie zęby. Lubią orzechy, ale są one tuczące, dlatego nie wolno myszom podawać orzechów w dużych ilościach.

co jedzą myszy polne
Co jedzą myszy polne – zdjęcie ze strony Janusz68.flog.pl

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: mysz polna w domu, co jedzą myszy polne, mysz polna opis, co je mysz polna, myszy polne. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Jeden komentarz do “Mysz polna opis – co jedzą myszy polne? Można trzymać w domu?

  1. Myszy polne, jak nazwa wskazuje, żyją na łonie natury. Są miłe, delikatne i puszyste. Mieszkają w lasach i stepach Europy. Są małe i podobają się wielu osobom, potrafią zakraść się do mieszkania i utrudnić życie. Generalnie jednak nie są szkodliwe.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *