chomik europejski

Chomik europejski hodowla, poradnik, sprzedam, cena, opis


Chomik europejski zalicza się do rodziny chomikowatych. Wywodzi się ze środowiska stepowego. Uważa się go za dość poważnego szkodnika upraw rolnych. Jego tułów łącznie z głową ma długość od 20 do 34 cm. Ma bardzo krótki ogon mierzący zaledwie od 3 do 4 cm. Masa ciała chomika mieści się w granicach od 400 do 700 g. Samce są odrobinę większe od samic. Cechy szczególne opisujące budowę to przede wszystkim krępa budowa ciała, wyposażona w krótkie kończyny, nieduże uszy i duże zatoki umiejscowione pod policzkami.Grzbiet tego chomika porośnięty jest krótką, ale bardzo gęstą sierścią. Chomik europejski przeważnie przybiera barwę brązową w miejscu jego grzbietu. Brzuch ma czarny, a na policzkach, za uszami i na bokach ciała, przebłyskują żółtawe plamy. Końcówka nosa, miejsca w okolicach pyszczka i do tego stopy, są w kolorze białym. Co nie trudno po takim opisie stwierdzić, chomik europejski jest dość kolorowy. Ciekawostka może tu być to, że chomik europejski jest jednym z niewielu tak kolorowych ssaków żyjących w Europie.

chomik europejski cena
Chomik europejski cena – zdjęcie ze strony Birdwatching.pl

Chomik europejski na czas zimy zakopuje się w długiej norze w ziemi. Tam właśnie zapada w sen zimowy. Chomik ten jest najbardziej aktywny w godzinach nocnych. Co prawda można go spotkać w ciągu dnia, ale tak naprawdę na dobre rozpoczyna swoje harce o zmierzchu. Należy do zwierząt walecznych. Może atakować nawet osobniki znacznie większe od siebie.

Chomik europejski jest dojrzały płciowo w wieku 3 miesięcy. Ciąża trwa około 20 dni. Samica rodzi za jednym razem od 3 do 12 małych chomików. Początkowo chomiki są nagie i ślepe. Szybko jednak osiągają samodzielność. Już po 4 góra 5 dniach pojawia się u nich sierść. Szóstego dnia zaczynają już normalnie jeść. Chomik europejski może żyć 8, a nawet 10 lat.Chomik europejski to zwierzę roślinożerne. Zjada ze smakiem zielone części roślin, nasiona, owady i ślimaki. Lubi gromadzić pokarm w postaci nasion przede wszystkim zbóż. Odżywia się roślinami zielonymi, a także korzonkami. Gustuje w takich przysmakach jak lucerna, koniczyna, groszek, fasola czy burak cukrowy. Ma dość szerokie upodobania żywieniowe. Chomik europejski gromadzi żywność w torebkach policzkowych. Następnie magazynuje są w swojej spiżarni. Nagromadzony pokarm wydobywa z torebek, naciskając łapkami swoje policzki.

chomik europejski hodowla
Chomik europejski hodowla – zdjęcie ze strony Karetta.pl

Chomik europejski cena

Cena chomika europejskiego to maksymalnie 60 złotych. Nie jest to duży wydatek w porównaniu z innymi gryzoniami. Należy kupić klatkę lub akwarium, bo chomik tego potrzebuje.

Chomik europejski hodowla

Hodowla chomika europejskiego jest łatwa. Wystarczy mieć kilka klatek, w nich trzymać pary chomików i oczekiwać potomstwa. Zwierzęta mnożą się bardzo łatwo w niewoli. Nie trzeba zapewniać im specjalnych warunków.Chomik europejski agresywny

Czy chomik europejski ma tendencje do agresji? Jest to raczej zwierzę spokojne, ale podrażnione może pogryźć i podrapać. Ma ostre ząbki, więc ugryzienie bywa bardzo dotkliwe i może się jątrzyć.

chomik europejski sprzedam
Chomik europejski agresywny – zdjęcie ze strony Tfp. net.pl

Chomik europejski sprzedam

Ogłoszenia o sprzedaży chomików europejskich są częste, bo to zwierzę jest popularne. Jakość tego gryzonia to podstawa, warto go kupić, a gdy mamy alergię na jego sierść to można sprzedać gryzonia komuś innemu.

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: chomik europejski cena, chomik europejski hodowla, chomik europejski agresywny, chomik europejski sprzedam, chomik europejski. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Jeden komentarz do “Chomik europejski hodowla, poradnik, sprzedam, cena, opis

  1. Chomik europejski to gryzoń, którego kiedyś opisał Linneusz. Jest to małe zwierzę, jada rośliny, lubi ruch i aktywność, jest ciekawskie i wszędzie go pełno. Lubi uciekać z klatki, bo niewola go męczy. Jeżeli chcesz już mieć chomika lub innego gryzonia to zbuduj mu wybieg i staraj się dostarczyć mu jak najwięcej miejsca.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *