chomik dżungarski

Chomik dżungarski żywienie, oswajanie, cena, klatka, ile żyje?


Chomik dżungarski to gryzoń z rodziny chomikowatych. To zwierzę typowo domowe. Odkryto go w Dżungarii, w rejonie Chin. Stąd też jego nazwa. Cechą charakterystyczną dla jego wyglądu jest na pewno ciemna i szeroka pręga, która biegnie przez całą długość grzbietu. Chomik ten ma dość zaokrągloną budowę ciała. Futerko chomika w czasie lata jest ciemnoszare. Nieco ciemniejsze ma w okolicach miejsc na ciemieniu, barkach i bokach. Chomik dżungarski nie zapada w sen zimowy. Na okres zimowy, zmienia futerko na nieco jaśniejszy kolor. To pozwala mu przetrwać ten trudny czas. Chomik tego gatunku ma króciutki ogonek, który praktycznie jest niewidoczny. Długość jego ciała może sięgać 11 cm. Samica rośnie do długości około 8 cm. Waga chomika mieści się w granicach od 30 do 55 g. Długość życia chomika dżungarskiego może sięgać 3 lat.Chomik dżungarski słynie z budowy podziemnych nor. Zima to okres, w którym chomik jest wciąż aktywny, z tym że by zużywać mniej energii, obniża temperaturę swojego ciała. Poza tym chomiki te czerpią energię również z zasobów tłuszczu jaki mają nagromadzony w ciele. Dzięki temu mogą schudnąć nawet do 15 g. Chomiki dżungarskie rozmnażają się w okresie letnim.

co je chomik dżungarski
Co je chomik dżungarski – zdjęcie ze strony Zoologiczny.expert

Chomik dżungarski odżywia się zarówno pokarmami roślinnymi jak i zwierzęcymi. Do najważniejszego pokarmu można zaliczyć trawy, zioła i owady. Dlatego osoby, które decydują się na hodowlę tego chomika w domu, muszą zadbać automatycznie o właściwe odżywianie. Oprócz ziaren i pokarmu podstawowego, trzeba dostarczać chomikom białko zwierzęce chociażby w postaci żywych lub suszonych owadów. Chomik dżungarski odżywia się ślimakami, warzywami i owocami. Bardzo ważne jest, aby z kolei nie podawać mu cukrów prostych. Przez to chomik może zachorować na cukrzycę.

Chomik dżungarski to zwierzę żyjące z reguły samotnie, dlatego nie zaleca się hodowania ich w większym gronie. Statystyki pokazują, że zaledwie 20% przypadków udaje się hodowcom utrzymać w większym stadzie. Jednak by to osiągnąć, trzeba jeszcze odpowiednio dobrać poszczególne chomiki. Muszą to być na pewno chomiki jednej płci, pochodzące z jednego miotu. Ważne jest również, by zawsze żyły w takim gronie i nigdy nie zostały oddzielone. Chomik dżungarski wymaga terrarium o powierzchni 80 na 50 cm i do tego 50 cm wysokości.Chomiki te lubią kopać nory, a więc warto, by terrarium zostało wyścielone ściółką. Im większe terrarium tym większą mają swobodę, czego z reguły oczekują. Warto wyposażyć ich mieszkanie w kołowrotek, średnicy co najmniej 20 cm. Chomik dżungarski ma pewne wymagania, którym hodowcy muszą sprostać. Zwierzak potrzebuje dziennie około 30 minut wybiegu poza terenem swojego terrarium. Warto podkreślić, że chomik dżungarski jest dość towarzyski i lubi obecność człowieka.

Chomiki dżungarskie uwielbiają wspinać się. Są przede wszystkim bardzo ruchliwe. Praktycznie godzinami mogą kręcić się w kołowrotku, biegać po terenie swojej klatki czy nawet na zewnątrz wokół niej, a także wspinać się i do tego podskakiwać. Samica rodzi od 4 do 7 małych chomików. Jej ciąża może trwać od 19 do 22 dni. Chomiki te są dojrzałe płciowo, kiedy mają już od 1 do 2 miesięcy.

ile żyje chomik dżungarski
Ile żyje chomik dżungarski – zdjęcie ze strony Animanti.com

Co je chomik dżungarski

Ziarna, nasiona i orzechy stanowią podstawę diety chomika dżungarskiego. Owoce i warzywa dopełniają takiej diety. Nie powinny jeść cytrusów, czekolady, słodyczy oraz resztek ludzkich posiłków.

Ile żyje chomik dżungarski

Chomik dżungarski to mały ssak. Żyje tak samo, jak inne chomiki, czyli 2-3 lata, gdy umiera po roku oznaczać to może błędy w pielęgnacji lub diecie. Czasami zdarzają się także wady genetyczne u takich gryzoniów.Chomik dżungarski klatka

Chomik dżungarski powinien mieć dużą klatkę z poidełkiem, miseczką na jedzenie, wysypaną trocinami. To zwierzak, który jest ulubieńcem niejednej osoby. Jakość jego życia zależy od właściciela. Zakup za małej klatki to stres dla gryzonia i błąd.

Chomik dżungarski oswajanie

Oswajanie chomika dżungarskiego jest łatwe – wystarczy wziąć go na ręce, głaskach, przekonywać do właściciela. Pomocne są także smakołyki, które są najlepsze dla takiego gryzonia.

chomik dżungarski oswajanie
Chomik dżungarski oswajanie – zdjęcie ze strony Zoologiczny.expert

Chomik dżungarski żywienie

Żywienie chomika dżungarskiego to łatwa sprawa – temu roślinożercy należy podać warzywa, owoce, ziarna, orzechy. W niewielkich ilościach, bo to małe zwierzątko dba o swój komfort i nie przejada się, samodzielnie reguluje własne zapotrzebowanie na kalorie.

Chomik dżungarski cena

Chomik dżungarski nie jest kosztowny – za 20-60 złotych można kupić jednego chomika. Parka kosztuje maksymalnie 80 złotych. Ulubieniec jest miły i aktywny, a koszt jego zakupu nie należy do wielkich, jest raczej skromny.

Powyższy artykuł powinien zapoznać Ciebie z tematem: co je chomik dżungarski, ile żyje chomik dżungarski, chomik dżungarski klatka, chomik dżungarski oswajanie, chomik dżungarski żywienie, chomik dżungarski cena, chomik dżungarski. Zapraszam do komentowania newsa oraz polecenia znajomym.

Jeden komentarz do “Chomik dżungarski żywienie, oswajanie, cena, klatka, ile żyje?

  1. Chomik dżungarski mieszka w Rosji i Kazachstanie, ma biało-szare umaszczenie, przez jego grzbiet biegnie pręga. Urody dodają mu bystre, czarne oczka. To zwierzątko małe, ale wyglądające niczym maskotka i tak traktowana przez dzieci. Mam w domu 3 takie chomiki dżungarskie i rozmnażają się szybko.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *